Od 18 czerwca 2012 jesteśmy partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Wycieczka na Kubę, czyli wypoczynek w rytmie salsy

Karaiby. Malownicze wyspy położone na Morzu Karaibskim oraz częściowo na Oceanie Atlantyckim, znane m.in. z kreolskiej kuchni, wybornego rumu czy możliwości pływania z żółwiami morskimi. Największą spośród nich jest Kuba, będąca tak naprawdę archipelagiem – główną wyspę otacza dodatkowo około 1600 drobnych wysepek. Kuba to także kraj o fascynującej historii, atrakcyjny zarówno dla miłośników zwiedzania zabytków, jak i fanów aktywnego wypoczynku nad wodą. 

Spośród wycieczek proponowanych przez TUI Kuba cieszy się powodzeniem szczególnie wśród klientów indywidualnych. Jest to jednak również ciekawy cel firmowych wyjazdów integracyjnych czy motywacyjnych (tzw. incentive travel). Jeśli marzy Ci się wyjątkowa przygoda na Wyspach Karaibskich, lot na Kubę może być właśnie dla Ciebie.

Słońce i ciepła woda – kiedy najlepiej zaplanować wyjazd na Kubę?

Słynąca z całorocznych wysokich temperatur Kuba położona jest w rejonie klimatu tropikalnego. Oznacza to, że typowe są dla niej upalne, dosyć wilgotne lata (od maja do października występuje tu pora deszczowa) oraz stosunkowo łagodne, suche zimy. Wybierając zatem termin wyjazdu, warto zastanowić się, co konkretnie planujemy robić i na jakiej pogodzie nam zależy.

Organizowane przez dobre biura podróży, takie jak Travel PP TUI Incentivewyjazdy na zamówienie pozwalają na dopasowanie wycieczki do swoich potrzeb. Dotyczy to także dat, w których ma się odbyć wyprawa. Jeżeli chodzi o Kubę, znakomitym czasem na urlop jest okres między majem a sierpniem, szczególnie dla osób kochających kąpiele. Choć zdarzają się wówczas ulewne deszcze, zwykle są krótkotrwałe i przeplatane okresami intensywnego słońca. Słupki rtęci wskazują w tym czasie średnio 30°C lub więcej, a temperatura wody to niewiarygodne 27-29°C. Wycieczka na Kubę od listopada do początku marca wiąże się z nieco niższą temperaturą (25-26°C w ciągu dnia), a niewielkie ryzyko opadów zachęca do zwiedzania i pieszych wędrówek. 

Ważne wskazówki przed wyjazdem na Kubę

Jako że jest to kraj odległy, nie tylko geograficznie, ale też kulturowo, zanim zdecydujesz się na wyprawę na Kubę, dobrze jest zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami oraz wskazówkami, które pomogą lepiej zaplanować podróż.

  • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Kuby jest paszport, który musi być ważny minimum trzy miesiące. Obowiązkowa jest ponadto wiza. Aktualnie wycofano funkcjonujące wcześniej tzw. karty podróży; od początku 2025 roku konieczne jest posiadanie e-wizy.
  • Lot na Kubę z Polski trwa kilkanaście godzin (z przesiadkami nawet powyżej 20), warto więc odpowiednio przygotować się do drogi, aby na miejsce przybyć w możliwie dobrej formie. Wygodny strój, luźne obuwie, wciągająca książka, „rogal” pod głowę do spania i systematyczne nawadnianie się w trakcie lotu to absolutne minimum.
  • Przy wjeździe do kraju nie ma obowiązku posiadania żadnych szczepień ochronnych. Ponieważ jednak jest to rejon o klimacie sprzyjającym wielu chorobom, Travel PP TUI Incentive (za wytycznymi ministerstwa zdrowia) zaleca m.in. zaszczepienie się przeciwko WZW typu A i B, błonicy, tężcowi, polio oraz durowi brzusznemu. Warto ponadto rozważyć przyjęcie szczepionek na żółtą febrę, dengę i wściekliznę
  • Usługi medyczne są płatne, przed wycieczką na Kubę zdecydowanie więc wskazane jest wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego.
  • Walutą obowiązującą na Kubie jest peso kubańskie (CUP). Najbardziej opłacalny wariant to zabranie ze sobą euro (ewentualnie dolarów amerykańskich, choć te są objęte dodatkowym podatkiem) i wymiana gotówki na miejscu. W większych miastach przeważnie można też płacić kartą debetową lub kredytową.
  • Ponieważ stosowane są tu gniazdka elektryczne typu A lub B, konieczne jest zabranie na Kubę odpowiedniego adaptera, polskie wtyczki nie są bowiem z nimi kompatybilne.

Co zobaczyć, czego spróbować, co przywieźć na pamiątkę?

Kuba jest krajem pełnym sprzeczności, niesamowitych historii, malowniczych miejsc. Decydując się na wyprawę z Travel PP TUI Incentive, możesz mieć pewność, że wyjazd będzie zaplanowany w taki sposób, aby w pełni spożytkować każdą minutę i nie przeoczyć niczego, co jest warte uwagi. 

Do miejsc, które bez wątpienia trzeba odwiedzić podczas wizyty na Kubie, należą: 

  • słynąca z kolonialnej zabudowy, tętniąca muzyką stolica kraju – Hawana, a w niej przepiękna starówka, bulwar Malecón oraz Muzeum Rumu;
  • Viñales oraz otaczająca je dolina, w której na ogromną skalę uprawia się tytoń na znane na całym świecie cygara;
  • malownicze nadmorskie miasteczko Baracoa;
  • El Nicho National Park, z pięknymi wodospadami pośród tropikalnego lasu;
  • zamek San Pedro del Morro, w mieście Santiago de Cuba.

Spędzając urlop czy wyjazd firmowy na największej karaibskiej wyspie, nie sposób nie zachwycić się tutejszą kuchnią. Proste, aromatyczne dania są inspirowane przede wszystkim wpływami afrykańskimi, zachodnioeuropejskimi (głównie hiszpańskimi), typowe są także elementy tradycyjnej kuchni kreolskiej. Do najbardziej znanych posiłków należy ryż z czarną fasolą, podawany najczęściej z gotowaną wieprzowiną lub wołowiną. Ponadto na Kubie często serwuje się ryby i owoce morza, popularne są też pożywne zupy z dodatkiem jarzyn i mięs. Wegetarianom z pewnością przypadnie do gustu kubański klasyk: Arroz con Huevo Frito, czyli ryż z sadzonym jajkiem, podawany zwykle z dojrzałym bananem. Na deser warto skosztować podłużnych pączków Churros oraz przyrządzonego z kokosowego miąższu Cucuruchu.

Po tak niezwykłej przygodzie, jaką jest wycieczka na Kubę, na pewno będziesz chciał przywieźć typowe dla tego kraju pamiątki i upominki dla bliskich. Na co warto zwrócić uwagę, poszukując kubańskich suwenirów?

  • butelka oryginalnego rumu, np. Havana Club Añejo 7 Años (w tym przypadku trzeba pamiętać, że bez cła można wywieźć z Kuby jedynie 1 litr trunku).
  • ręcznie robione cygara (należy sprawdzać, czy posiadają potwierdzające oryginalność banderole i pieczęcie);
  • tradycyjne instrumenty, takie jak marakasy czy claves;
  • kubańska kawa, najlepiej ze specjalistycznego sklepu z kawą;
  • dzieła sztuki, takie jak drewniane rzeźby, ręcznie malowana ceramika, biżuteria, obrazy;
Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!