Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Tajlandia – Bangkok i okolice part 1

Stolica Tajlandii była dla nas startem i metą w trzytygodniowej podróży po tym pięknym kraju.

Bangkok, największe miasto Azji południowo – wschodniej, oferuje mnóstwo atrakcji. Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu że można je pokochać lub znienawidzić od pierwszego wejrzenia. Nas Bangkok wciągnął…

Przez pierwsze cztery dni był naszą bazą wypadową do miejsc, które naszym zdaniem są godne uwagi. Bez wątpienia takim miejscem jest Park Narodowy Erewan i jego wodospady.

W drodze do położonego na zachód od Bangkoku Parku Erewan polecamy zatrzymać się choć na chwilę w parku Phuttha Monthon, gdzie znajduje się posąg „Idącego Buddy”, najlepiej z samego rana…

W drodze powrotnej dobrym miejscem na krótką przerwę jest Kanchanaburi, gdzie znajduje się słynny most na rzece Kwai, który odegrał bardzo ważną rolę podczas II wojny światowej i stał się symbolem japońskich zbrodni wojennych w tamtym okresie.

Jak Bangkok to przede wszystkim Wielki Pałac i Wat Pho. Na te dwa punkty przeznaczyliśmy jeden pełny dzień. Pamiętajcie o przykrytych ramionach i o długich spodniach, zwłaszcza gdy będziecie się wybierać do pałacu. My pod lupę w pierwszej kolejności wzięliśmy Wat Pho z ogromnym posągiem leżącego Buddy.

Ciało Buddy jest długie na 45 m, a sama stopa mierzy około 5 metrów z 108 symbolami, które mają określać prawdziwe bóstwo.

Choć świątynia jest odwiedzana przede wszystkim ze względu na leżącego Buddę, warto zobaczyć pozostałą część kompleksu (ponad tysiąc wizerunków Buddy, oraz wspaniała architektura).

Następnie wyruszyliśmy pieszo do Wielkiego Pałacu. Bilety zakupiliśmy niecałą godzinę przed zamknięciem wstępu na teren pałacu, co było ogromnym plusem, ponieważ turystów było już nieco mniej, gdzie z zachwytem podziwialiśmy otaczającą nas architekturę. Oprócz architektury, uwagę przyciągają starannie przycięte krzewy. Na dziedzińcu zewnętrznym znajduje się Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy.

Ogromną uwagę  w tym miejscu przykuwa złota Phra Si Ratana Chedi, która ma przypominać podobne monumentalne konstrukcje, niegdyś zdobiące dawną stolicę Ayutthayę.

W jej wnętrzu przechowywane są relikwie kostki mostka Buddy. Kolejnie można zobaczyć Phra Mondop, bibliotekę w której przechowywane są święte buddyjskie manuskrypty.

Wnętrze biblioteki można zobaczyć tylko raz w roku 6 kwietnia podczas święta Chakri. Udając się na teren dziedzińca środkowego, po lewej stronie widoczny jest pałac Phra Thinang Boromphiman. W jego architekturze możecie zauważyć wpływy europejskie, jego wnętrze niestety nie jest udostępniane dla turystów. Kolejnymi budynkami na trasie zwiedzania są:  Phra Maha Monthien, gdzie niegdyś znajdowały się pomieszczenia mieszkalne tajskich królów. W Amarin Winichai Mahaisun odbywa się większość spotkań z udziałem króla. Innym mniej formalnym miejscem jest Paisal Taksin, które służyło monarchom do odpoczynku oraz przyjmowania gości. Hala Chakrapat Phiman, była miejscem która pełniła funkcje mieszkalne dla trzech pierwszych królów z dynastii Chakri. Zwyczajem było spędzanie pierwszej królewskiej nocy, zaraz po koronacji. Na terenie dziedzińca środkowego znajduje się Chakri Maha Prasat.

Jej architektura jest mieszanką stylów europejskich jak i tajskich, wynikłą podczas sporu między królem Ramą V a innymi członkami dworu. Budynek potocznie jest nazywany „ cudzoziemcem w tajskiej czapce”. Ostatnim budynkiem w tej części jest hala koronacyjna Dusit Maha Prasat. W jej wnętrzach znajduje się tron i łoże zdobione masą perłową.

Patrycja & Daniel & Blanka Szupke 

Palcempomapie.pl

Czytaj także: Tajlandia – Bangkok i okolice part 2

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!