Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Riwiera Bułgarska

Modna wiele lat temu i dzisiaj powracająca do łask. Tysiące lat historii i światowego dziedzictwa kulturowego. To również niezwykłe czarnomorskie wybrzeże, jego złociste plaże, zaciszne zatoki i bardzo klimatyczne knajpki.

W Bułgarii każdy znajdzie dla siebie coś wakacyjnie wyjątkowego. Niezwykle popularnym kurortem Bułgarii jest Słoneczny Brzeg zwany Riwierą Bułgarską. Można tu przeżyć niezapomniane wakacje. Przytulne hotele, piękna plaża, wspaniałe parki. Wakacje w tym miejscu to pełen relaks i prawdziwa przyjemność.

Sunny Beach to fantastyczna plaża, 6 kilometrów złotego piasku, do 60 metrów szerokości. W formie półksiężyca otoczona wydmami i dużymi hotelami. Zapełniona turystami spragnionymi słońca i kąpieli morskich. Nocą tętni życiem, gwarem i muzyką z barów, dyskotek i nocnych klubów. Jeśli interesuje nas bardziej spokojne miejsce, w którym można odpocząć na plaży i poznać kulturę bułgarską oraz jej zabytki, powinniśmy udać się do Sozopolu i Nesebyru.

Położony na skalistym półwyspie na południe od Słonecznego Brzegu Nesebyr to malownicze stare miasto będące na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

To również blisko 40 cerkwi i nietypowy drewniany młyn będącym jego wizytówką . W nowej części miasta znajdują się hotele i restauracje, park z fontannami i największy w Bułgarii park wodny Aqua Paradisie.

Zaciszny Balczik jest świetną alternatywą dla gwarnych i zatłoczonych czarnomorskich kurortów.

Jego urodą zachwycał się już rzymski poeta Owidiusz, a w swoim hymnie pochwalnym pisał: „Składam Ci hołd, o białe miasto z kamienia, bo twoje piękno nie ma sobie równych”.

Rumuńska Królowa Maria spędzała w nim wiele czasu. Dzięki niej miasto zyskało sławę i do dziś można zwiedzać ogrody oraz rezydencję królewską.  Bardzo inspirujące miasteczko, którego stara część z brukowanymi uliczkami znajduje się na wapiennych zboczach, a nowe hotele i pensjonaty ulokowane są na szczycie klifu. Trzeci co do wielkości port w kraju, po Burgas i Warnie. Wzdłuż promenady cumują zarówno łodzie rybackie, jak i eleganckie jachty.

Carewo to jedno z najdalej na południe wysuniętych  portów w Bułgarii, w pobliżu granicy tureckiej.

W pobliżu znajdują się najbardziej dzikie i spokojne plaże, w mieście miłości i szczęścia Achtopolu oraz Sinemorcu.

Djuni jest także znana z szerokich prawie bezludnych plaż, miejscami osiągających 100 m. Świetne miejsce do nauki surfowania lub żeglarstwa.

Primorsko znany kurort wypoczynkowy na południe od Burgas i Słonecznego Brzegu z dwoma bardzo ładnymi plażami.

Miasto leży w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody rzeki Ropotamo, która to w Primorsku wpada do morza. Zróżnicowany i malowniczy krajobraz jest kombinacją gęstych lasów, dużych plaż wybrzeża i egzotycznej roślinności. Połowa plaż wokół miasta składa się z chronionych wydm. Cała okolica leży na starożytnych terenach ówczesnej Tracji. Zwiedzając górskie okolice, co chwilę można spotkać archeologiczne stanowiska z tamtych czasów.

Sozopol to najstarsze miasto na wybrzeżu Morza Czarnego. Przyciąga wspaniała plaża oraz atrakcyjna Starówka.

Niektórzy twierdzą, że jest ona ładniejsza i bardziej klimatyczna od Nessebaru. Obejmuje ponad 200 drewnianych domów z przełomu XVIII/XIX w. i spichlerz z V. w kiedy Sozopol był największy portem nad Morzem Czarnym.

Do dzisiaj przetrwały też cztery cerkwie z pięknymi ikonami i drzeworytami utalentowanego miejscowego artysty.

Warna trzecie co do wielkości miasto Bułgarii, które urzeka majestatycznym splendorem, licznymi muzeami. Muzeum archeologiczne jest jednym z największych w całej Bułgarii, a zabytkowe przedmioty, jakie się tam znajdują są w gronie najstarszych tego typu eksponatów na całym świecie. Do tego wspaniały park Nadmorski (Primorski Park) tworzący szeroki pas nabrzeżnej zieleni.

Filiżankę kawy wypada wypić na głównym placu miasta Nezawisimost, następnie udać się pod symbol miasta i drugą w kraju pod względem wielkości Katedralną cerkiew Wniebowzięcia NMP.

Już kilka kilometrów za miastem znajdują się liczne winnice, ogrody i lasy oraz pałac, w którym swego czasu wypoczywali członkowie bułgarskiego Biura Politycznego.

Przylądek Emine stanowi wysunięty najbardziej na wschód punkt Gór Bałkańskich (Pasma Starej Płaniny). Uważany jest za naturalną granicę dzielącą wybrzeże Morza Czarnego na część północną i południową. Przylądek zlokalizowany jest 79km na południe od Warny, 54km na północ od Burgas i zaledwie 14km na południe od miejscowości Obzor. Niestety  trudno się tam dostać, bez samochodu terenowego odradzam wyprawę.

Podczas pobytu w Bułgarii należy koniecznie spróbować lokalnych win, które w ostatnich latach z powodzeniem stają w szranki z francuskimi, włoskimi czy hiszpańskimi i zdobywają uznanie na całym świecie. Coraz więcej miłośników zyskuje również aromatyczna i lekka bułgarska kuchnia, m.in. znana u nas sałatka szopska.

Polecam czterogwiazdkowy Riu Helios z bardzo dobrą kuchnią w opcji all inclusive.

Kompleks oddziela od plaży tylko nadbrzeżna promenada z bezpiecznym zejściem do morza. Dodatkowo mnóstwo propozycji sportowych dla dorosłych i atrakcji najmłodszych.

autorka: Karolina Budzyńska
Incentive Travel Coordinator i Ekspert podróży TPP
skontaktuj się z nią: karolina.budzynska@travelpp.dkonto.pl

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!