Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Oman, czyli oaza spokoju na Bliskim Wschodzie

Mimo iż to jednokolorowy, pustynno-górzysty kraj, z ubogą szatą roślinną, to warto odwiedzić go dla wyjątkowych krajobrazów i przestrzeni. Położony nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, posiada rozległe plaże i imponujące rafy koralowe. Zróżnicowany dzięki znajdującemu się na północy wysokiemu pasmu górskiemu – Al Jabal al Akhdar, a na południowym zachodzie wyżynie Zufar.

Jednak najbardziej zachwyca Wadi Shab. Niesamowita oaza usytuowana w kanionie pośród wysokich skał.
Wyobraźcie sobie wyschnięty kanion okresowej rzeki, otoczony palmami, krystaliczno-błękitne oczka wodne, podwodne jaskinie, a dookoła malownicze skały. Nie możecie sobie tego wyobrazić? To spójrzcie na zdjęcia, a potem zarezerwujcie najbliższy urlop w Omanie ?

Większość turystów przylatujących na Półwysep Arabski wybiera Dubaj albo Abu Zabi, ale nic nie dorówna krajobrazom Omanu. Nie ma w nim wieżowców, centrów turystycznych, tzw. arabskiego city. A luksusowe hotele i nowoczesne budynki nie przytłaczają i pozwalają zachować prawdziwy charakter kraju, który jest miejscem łączącym Orient, Azję i Afrykę. Chociaż obecny Sułtan Kabus ibn Sa’id wydaje miliardy dolarów na rozwój turystyki.

Jednak największym przeżyciem w tym kraju jest nocleg na środku pustyni Wahiby. Miejsca archetypicznego, z wydmami krystalicznego piasku w kolorze od bieli do ciemnej sepii. Prezentującego się dokładnie tak jak na filmach, gdzie szukający przygód bohaterowie przemierzają kilometry w poszukiwaniu wody. Można oczywiście wynająć jeepa, chociaż lepiej w tym przypadku zabrać ze sobą omańskiego przewodnika, kierowcę, który wyciągnie nas z kłopotów w przypadku utknięcia na wydmach, bo tego typu podróże nie należą do najłatwiejszych.

Jednak wschody i zachody słońca są na pustyni naprawdę magiczne, a noce oświetlone gwiazdami w błogiej ciszy z możliwością usłyszenia własnych myśli, na zawsze pozostają w pamięci.

Oman jest bardzo bezpieczny i pozostaje na pierwszym miejscu kraju bez zamachów. Panuje tu ibadytyzm, czyli najbardziej umiarkowany odłam islamu, a sułtan nie wtrąca się do walk między szyitami i sunnitami pozostając neutralny.
Kraj jest otwarty na turystów, ale bardzo szanujący swoją codzienną autentyczność i tradycje.

Prawdziwy klimat tworzą tu morze i pustynia, zapach ryb i prastarego kadzidła.
Ogromne wrażenie również robi szacowana na ponad 2 miliony lat jaskinia Al Hoota, która znajduje się u podnóża Jabal Shams, w dzielnicy Al Hamra. Jest to pierwsza i jedyna jaskinia pokazowa w rejonie Zatoki Perskiej, dostępna dla szerokiej publiczności. Warte zobaczenia jest również Wielki Kanion Arabski znajdujący się w górach Hajar, u stóp najwyższego szczytu pasma Jebel Shams oraz opuszczone miasta składające się z domów budowanych z cegły mułowej lub liści palmowych.

– Bartosz Pawlak

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!