Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Odkryj swoją Sri Lankę – part 2

Znana z pięknych plaż, Sri Lanka jest też wymarzonym miejscem dla entuzjastów sportów wodnych. Natomiast jeśli poszukujecie opuszczonych złotych plaż, odległych świątyń i kolonialnych miast portowych warto wybrać się na północ wyspy.

Znana ze swoich stup, plaż i plantacji herbaty Sri Lanka, może też być wypełniona adrenaliną. Czemu nie spróbować surfowania w Arugam Bay, wędrówki w górach Knuckles lub rafting w Kelaniya Ganga, Kitulgala.

W Kolombo jest do zobaczenia wiele zabytków. Chociaż stolica jest także doskonałym miejscem na przyjrzenie się z bliska lokalnemu życiu mieszkańców. Oglądając rodziny puszczające latawce na Galle Face Green o zachodzie słońca, kibicując narodowej drużynie krykieta na stadionie R Premadasa lub obserwując starsze kobiety handlujące sari na Pettah Market.

Tempo życia na Sri Lance jest o wiele mniej szalone niż u jej sąsiada np. Indii, co czyni ją idealnym miejscem do poznania. Na Sri Lance warto odwiedzić nie tylko obecną stolicę, ale także jej dwa poprzednie najważniejsze miasta. Jednym z nich jest Anuradhapura, w której do dzisiaj zachowało się kilka stup i ruin.

Stupa to buddyjska budowla sakralna pełniąca funkcję relikwiarza. Dzwonowate budowle powstają z cegieł i zwieńczone są iglicą. Często w dobudowanych występach trzymane są relikwie. Stupy pozbawione są drzwi, dlatego nie ma możliwości wejścia do jej środka.

Sigiriya, zwana także Lwia Skała lub Góra Lwa, składa się z ruin starożytnej twierdzy zbudowanej pod koniec V wne na monolitycznym filarze skalnym. Uważana za ósmy cud świata, położona w centralnej dzielnicy Matale na Sri Lance, twierdza jest otoczona ze wszystkich stron pozostałościami rozległej sieci zbiorników i ogrodów. W niektórych jaskiniach u stóp gigantycznej skały znajdują się pozostałości fresków i malowideł ściennych.

Świątynie buddyjskie w jaskiniach w Dambulli to jedno z najważniejszych miejsc kultu buddyjskiego na Sri Lance, które widnieje na światowej liście UNESCO. Ponad 80 jaskiń w skale 1,5 km długości i 160 m wysokości, setki posągów Buddy (w tym 15-metrowy posąg umierającego Buddy) i całe mnóstwo fresków i płaskorzeźb.

Fantastyczne miejsce buddyjskiego kultu z wszechobecnymi małpami i zapierającym dech w piersiach widokiem na okolicę.

Czytaj także: „Odkryj swoją Sri Lankę – part 3

autor: Agnieszka Pawlak – Specjalista ds. turystyki katalogowej i podróży szytych na miarę Travel PP
agnieszka.pawlak@travelpp.dkonto.pl
Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!