Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Inspirujące Porto

Lizbona mnie prawdziwie zachwyciła, ale zakochałam się dopiero w Porto. Jego niezwykłe położenie, atmosfera, elementy architektury sprawiły, że zostałaby tu na dłużej, ale niestety trzeba było wracać.

Co takiego ciekawego skrywa w sobie to drugie co do wielkości portugalskie miasto? Charakterystyczny most Ponte Dom Luis I nad rzeką Duoro, łączący Porto oraz Vila Nova de Gaia. Swój projekt zawdzięcza twórcom z Gustave Eiffel – to Ci od wieży Eiffla i Statui Wolności. Stanowi nie tylko główny szlak komunikacyjny, ale również doskonały punkt orientacyjny i widokowy. To jeden z  najczęściej fotografowanych obiektów w mieście.

Klimat Porto najlepiej czuć w dzielnicy Ribeira, dlatego pewnie została ona wpisana na listę UNESCO. Uliczki, kamienice i zaułki w pobliżu mostu Dom Luis I… to tu toczy się, codzienne, może mniej reprezentacyjne, ale prawdziwe życie mieszkańców Porto.

Wzdłuż rzeki znajduje się deptak i całe mnóstwo restauracji oraz kawiarenek, w których należy chociaż na chwilę przysiąść.

Porto to też wyjątkowe budynki, a na szczególną uwagę zasługują  kościoły i katedry: najpiękniejsza Igreja de Sao Francisco, romańska o wysokich murach Sé do Porto, złota Igreja de Santa Clara oraz Igreja de Santo Ildefonso i Igreja do Carmo, których fasady zdobią portugalskie azulejos (od słowa azul, które oznacza niebieski).

Niebieskie kafle pełnią funkcję dekoracyjną, ale są też odporne na działanie słońca, wody czy ognia. Zawierają motywy roślinne i wzory geometryczne, obrazkowe sceny religijne i historyczne. Zdobiąca fasady budynków, ale także służą jako tabliczki z nazwami ulic i numerów domów. Prawdziwe dzieła sztuki można podziwiać we wnętrzu dworca kolejowego Estacao de Sao Bento.

Będąc w Porto nie powinniśmy odmówić sobie odwiedzenia jednej z piwnic ze słynnym winem PORTO oraz degustacji słodkiego trunku wzmacnianego spirytusem. Należy też spróbować słynnej kanapki o nazwie Francesinha. Bardzo sytej, bo składającej się z chleba tostowego, kilku rodzajów mięs oblanych stopionym żółtym serem, sosie z piwa oraz przypraw, podawanej z frytkami i sadzonym jajkiem. Serwowana jest w prawie każdej restauracji.

Dopełnieniem wizyty są wspaniałe przykłady nowoczesnej architektury Porto: nieregularny graniastosłup centrum koncertowego Casa da Musica, gmach Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves, czy hipsteryjski targ Mercado Bom Sucesso, w którym znajdują się punkty gastronomiczne i stragany owocowe… prawdziwa uczta na światowym poziomie dla miłośników architektury 🙂

– Angelika Barańska

Modelka i absolwentka architektury https://www.instagram.com/a_baranska/

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!