Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Roksana Albaniapopolsku.pl / BERAT

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Incentive Travel » Inspiratorzy » Roksana Albaniapopolsku.pl / BERAT

"Berat miasto muzeum, nazywane miastem tysiąca okien, ze względu na charakterystycznie usytuowane na stoku wzgórza białe domy z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami.

Założone w głębokiej starożytności i zamieszkane przez Ilirów miasto, w II w. p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian i nazwane Antipatrea. W okresie panowania bizantyjskiego miasto nosiło nazwę Pulcheriopolis i było siedzibą biskupa. W IX w. zostało zdobyte przez wojska bułgarskie, wtedy także zmieniono nazwę miasta na Beligrad (‘Białe Miasto’), z czego drogą późniejszych zmian fonetycznych powstała nazwa współczesna. W Beracie warto zobaczyć ruiny zamku wraz z Muzeum Ikon Onufrego, stary most Gorica, wzgórze z tysiącem okien “Mangalem” i pospacerować nowym deptakiem nad rzeką Osum.”

– Roksana Albaniapopolsku.pl

 

Berat to miasto muzeum, pełne zjawiskowych zabytków – zarówno historycznych, jak i religijnych. Wycieczka do Beratu jest jedną z tych, których się nie zapomina.

Berat – największe atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Albanii z Travel PP? Oto najpopularniejsze atrakcje Beratu:

 

  • Zamek w Beracie – historyczna budowla leżąca na skalistym wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Osum; w jej obrębie zlokalizowane są osmańskie meczety i bizantyjskie kościoły,
  • Most Gorica – osmański most kamienny łączący dzielnicę Gorica i Mangalem,
  • Meczety w Beracie – do najsłynniejszych zaliczamy Meczet Królewski, Meczet Kawalerów, Biały Meczet, Czerwony Meczet i Meczet Ołowiany,
  • Muzeum Ikon Onufrego – największe albańskie muzeum poświęcone twórczości Onufrego,
  • Muzeum Etnograficzne – obiekt udostępnia ponad 1000 eksponatów reprezentujących tradycję i kulturę Albanii,
  • Cerkiew Trójcy Świętej – prawosławna cerkiew znajdująca się wewnątrz Zamku w Beracie,
  • Wzgórze Mangalem – zjawiskowe wzgórze z tysiącem okien znajdujących się w białych domach usytuowanych na stoku.

 

Czym zachwyca Berat?

Roksana, autorka bloga Albaniapopolsku.pl, odwiedziła Berat i podzieliła się wrażeniami z wycieczki do Albanii z Travel PP. Podróżniczka nazywa Berat „miastem muzeum”, gdyż jest to lokalizacja pełna zjawiskowych zabytków. Roksana szczególnie poleca zobaczenie ruin Zamku w Beracie, Muzeum Ikon Onufrego, Mostu Gorica i wzgórza Mangalem. W ramach spaceru warto też wybrać się na deptak nad rzeką Osum, by podziwiać zachwycające krajobrazy Albanii.