Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Marcin / REPUBLIKA ZARZECZA

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Incentive Travel » Inspiratorzy » Marcin / REPUBLIKA ZARZECZA

"Będąc w stolicy Litwy nie można pominąć Republiki Zarzecza (Užupio Res Publika).

Zabytkowa dzielnica Wilna, która jest niezależnym państwem z własną: konstytucją, hymnem, herbem, prezydentem, premierem, ministrami oraz reprezentującymi ją na całym świecie ambasadorami. Republika obchodzi swój dzień niepodległości 1 kwietnia. Dzięki artystą i ich dziełom wyeksponowanym na ulicach jest to wyjątkowe i oryginalne miejsce. Do tego liczne puby i restauracje. Dzielnicę od Starego Miasta odgradza rzeka Wilenka, dlatego dostać się tam można jednym z sześciu mostów.”

– Marcin

 

Republika Zarzecza, Wilno, Litwa

Jest takie miejsce w stolicy Litwy uznawane za niezależne państwo. Marcin, który odbył wycieczkę do Republiki Zarzecza z Travel PP, słusznie zauważył, że Zarzecze ma nie tylko własną konstytucję, ale też hymn, herb, prezydenta, premiera, ministrów i ambasadorów. Zarzecze upodobała sobie litewska bohema, dlatego miejsce to bywa nazywane „republiką artystów” lub „wileńskim Montmartre”. Na szczególną uwagę zasługuje konstytucja Zarzecza, złożona z 38 punktów, m.in.:

  • Człowiek ma prawo się mylić (pkt 4);
  • Człowiek ma prawo być niepowtarzalnym (pkt 5);
  • Człowiek ma prawo kochać (pkt 6);
  • Człowiek ma prawo do leniuchowania i nicnierobienia (pkt 9);
  • Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim (pkt 10);
  • Człowiek ma prawo być szczęśliwy (pkt 16).

Co warto zobaczyć w Republice Zarzecza?

Republika Zarzecza jest jedną z najstarszych dzielnic Wilna, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Podczas wyjazdu na Litwę z Travel PP warto przekroczyć Užupio tiltas, czyli najważniejszy most Republiki, obok którego znajduje się symbol dzielnicy – Panna z Zarzecza. Na uwagę zasługują też unikalne pomniki, np. pomnik Jezusa Chrystusa Backpackera, czyli po prostu Jezusa z plecakiem. Republikę Zarzecza upodobał sobie Dalai Lama, a pamiątką po jego podróżach jest Skwer Tybetu. Warto odbyć wycieczkę na Litwę z Travel PP w okresie jedynych w swoim rodzaju świąt odbywających się w Zarzeczu. Należą do nich m.in. World Fool Championship, Dzień Białych Obrusów, Dzień Zjednoczenia Serc i Brzegów czy Dzień Wiatru.