Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Łukasz Trusz / SAMARKANDA

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Incentive Travel » Inspiratorzy » Łukasz Trusz / SAMARKANDA
Łukasz Trusz / SAMARKANDA

Łukasz Trusz / SAMARKANDA

Łukasz Trusz – na co dzień inżynier związany z telekomunikacją i mediami. Po godzinach zwiedza, fotografuje, smakuje i szuka swojego miejsca na Ziemi. Zdjęciami i wrażeniami dzieli się na blogu www.zPodrozy.pl

Sprawdź inne wycieczki w naszej ofercie:


"To nie jest zwykły uzbecki cmentarz, to prawdziwa kraina śmierci w Samarkandzie.

Jego pierwsze budowle sięgają aż IX wieku. Jedna z legend mówi o tym, iż został tu pochowany Kusam Ibn Abbas (kuzyn Muhammada), który sprowadził Islam do Uzbekistanu. Metropolia podzielona jest na 2 części. Pierwsza zabytkowa niczym stare miasto oraz druga z Aleją Gwiazd, gdzie znajdziemy raczej skromne groby, ale z wystawnymi płytami nagrobnymi i wielkimi zdjęciami zmarłych. Cmentarz faktycznie robi wrażenie. Jest bardzo zadbany, krzewy są równo przycięte i jest czysto. Idąc główną drogą widzimy jak zmarli spoglądają na nas ze swoich wielkich zdjęć na płytach. Robi to niecodzienne wrażenie. Jednak najciekawsza, historyczna część zwiedzania to bajeczne, zabytkowe budowle…”

– Łukasz Trusz

 

Samarkanda – nietypowy kierunek wakacyjny

Samarkanda znajduje się we wschodniej części Uzbekistanu. Należy podkreślić, że jest to nie tylko największe miasto w kraju, lecz także jedno z najstarszych miejsc na świecie. Samarkanda najprawdopodobniej powstała w XVI w p.n.e., a rozkwit przeżywała wtedy, gdy prężnie działało połączenie handlowe między Europą a Chinami, nazywane Jedwabnym Szlakiem. Łukasz Trusz zapewnia, że wycieczka do Samarkandy z Travel PP zapewnia moc niezapomnianych wrażeń.

Najciekawsze atrakcje Samarkandy

Samarkanda nazywana jest sercem Uzbekistanu. Odwiedzając ją, możesz sobie łatwo wyobrazić, jak wyglądało życie, gdy legendarne kupieckie karawany przemierzały Jedwabny Szlak. Registan to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Samarkandy z Travel PP. Ogromny plac miejski i trzy medresy powstały za czasów panowania Timura Chromego, czyli Tamerlana.Co zobaczyć w czasie wyjazdu do Samarkandy z Travel PP? Pamiętaj, że to właśnie tutaj znajduje się Mauzoleum Gur-i Mir, czyli miejsce pochówku Tamerlana i jego potomków.

Jak spędzić czas w Samarkandzie?

Planujesz wyjazd do Samarkandy z Travel PP i zastanawiasz się, co powinieneś zobaczyć? Łukasz Trusz przypomina, że znajduje się tutaj Bibi Chanum, czyli jeden z najpiękniejszych meczetów na świecie. Oprócz tego mieści się tutaj nekropolia Szach-i Zinda, nazywana także Aleją Mauzoleów. Położona jest na wzgórzu i składa się z dwóch części – nowej (Alei Gwiazd) i starej z zabytkowym cmentarzem. Większość turystów odwiedza tylko aleję z historycznymi mauzoleami. Jeśli jednak jesteśmy w Szach-i Zinda, powinniśmy również zobaczyć nową część z imponującymi grobami wybitnych Uzbeków i zwykłych obywateli tego kraju.