Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Izabella Sapuła / IRAN

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Incentive Travel » Inspiratorzy » Izabella Sapuła / IRAN
Izabella Sapuła / IRAN

Izabella Sapuła / IRAN

Psycholog, fotograf i fotografujący podróżnik. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla niej człowiek. Fotografując w trakcie podróży, opowiada proste historie, których bohaterami są zwyczajni ludzie. Fotografii używa jak machiny do zatrzymywania czasu, która pozwala ocalić wszystko to, co prawdziwe i niepowtarzalne. Swoje fotograficzne reportaże z Indii, Boliwii, Chile, Wenezueli, Ekwadoru czy Peru pokazywała na wielu festiwalach podróżniczych, a od kilku lat związana jestem z Festiwalem Kultury Hiszpańskojęzycznej

https://izabellasapula.com

Sprawdź inne wycieczki w naszej ofercie:


"Otwarta na drżący listopad i zapalenie bliskiego wsch(ł)odu wylądowałam w 1397 roku…w Iranie.

Nie marzyłam o nim, nie przychodził w bezsenne noce…a jednak pojechałam. Wbrew przestrogom i zasłyszanym opiniom. Pojechałam.

Ubrana w szron, w śniegu po pas, zapukałam do krainy lodu. Demavend. Mówią o niej góra o wielu twarzach, mówią też, że na jej szczycie uwięziony został trzygłowy smok Azu Dahaka. Lawinami zaciekle bronił góry tej zimy. Nie zobaczyłam wschodu słońca na szczycie, nie dotknęłam stopą chmur……zbiegłam więc z gór ku ni.zimie, do (nie)natlenionej krwi, która ulatnia się tak łatwo.

Zatrzymałam się gdzieś w Teheranie. Nigdzie na świecie nie spotkałam tak niezwykłych kobiet……silnych, odważnych, ukrywających się jeszcze za grymasem umeblowanym w uległość……ale nie dajcie się wywieźć w pole. Zamknięte granice i na przestrzał otwarte serca, gościnność otulająca ciepłem jak wełniany sweter i uczynność posunięta do granic (nie)cierpliwości…

Wracając, bogatsza o zawrót głowy od nadmiaru i niedosytu jednocześnie utknęłam gdzieś pomiędzy 1397 a 2018 rokiem, pomiędzy prawdą w fałszu, siłą w słabości, głęboką pełnią w pustce i otulającym cieple w okładającej chłodem nocy……i choć nie jestem w stanie zatrzeć śladów (za)istnienia i cienką nicią zszywam rozdarty szew……to wciąż wraca (nie) pewność……że to zdarzyło się naprawdę.

– Izabella Sapuła

 

Iran – z kolorowego bazaru na wygasły wulkan

Isfahan – najpiękniejsze miasto Iranu

Podczas wycieczki do Iranu Travel PP pomoże Ci się zdecydować, co warto tam zobaczyć. Możesz zacząć, podobnie jak Izabella Sapuła, od Teheranu lub udać się od razu do przywodzącego na myśl Baśnie tysiąca i jednej nocy Isfahanu. W słynącym z gościnności mieście przyjezdni mogą podziwiać mozaikowe wnętrza pałaców i meczetów lub udać się na plac Imama Chomeiniego.

Poezja, ogrody i zakupy w Shirazie

To tu znajdują się grobowce znanych irańskich poetów, Saadiego i Hafeza. Miłośnicy ich wierszy mogą przechadzać się po słynnych ogrodach Shirazu, z których najpiękniejszy – Eram Garden, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miasto ma także bardziej komercyjną stronę – znajduje się tu aż 10 bazarów i ponad 25 centrów handlowych, w tym drugi co do wielkości, po Iran Mall w Teheranie, Persian Gulf Complex.

Wygasły wulkan Demavend

Podobnie jak Izabella Sapuła można udać się w bardziej nieoczywiste miejsca, takie jak Demavend. Najwyższy szczyt Iranu i jednocześnie najwyższy wulkan Azji kusi podróżników łagodnymi stokami, jednak mimo wszystko wymaga od nich dobrej kondycji. Na wyjazd do Iranu Travel PP pomoże Ci znaleźć przewodnika, który podpowie, jak się przygotować i jakie dokumenty są potrzebne, by chodzić po górach Elbrus.