Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Izabella Sapuła / IRAN

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Strona Główna » Inspiratorzy » Izabella Sapuła / IRAN

Izabella Sapuła / IRAN

Psycholog, fotograf i fotografujący podróżnik. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla niej człowiek. Fotografując w trakcie podróży, opowiada proste historie, których bohaterami są zwyczajni ludzie. Fotografii używa jak machiny do zatrzymywania czasu, która pozwala ocalić wszystko to, co prawdziwe i niepowtarzalne. Swoje fotograficzne reportaże z Indii, Boliwii, Chile, Wenezueli, Ekwadoru czy Peru pokazywała na wielu festiwalach podróżniczych, a od kilku lat związana jestem z Festiwalem Kultury Hiszpańskojęzycznej

https://izabellasapula.com

"Otwarta na drżący listopad i zapalenie bliskiego wsch(ł)odu wylądowałam w 1397 roku…w Iranie.

Nie marzyłam o nim, nie przychodził w bezsenne noce…a jednak pojechałam. Wbrew przestrogom i zasłyszanym opiniom. Pojechałam.

Ubrana w szron, w śniegu po pas, zapukałam do krainy lodu. Demavend. Mówią o niej góra o wielu twarzach, mówią też, że na jej szczycie uwięziony został trzygłowy smok Azu Dahaka. Lawinami zaciekle bronił góry tej zimy. Nie zobaczyłam wschodu słońca na szczycie, nie dotknęłam stopą chmur……zbiegłam więc z gór ku ni.zimie, do (nie)natlenionej krwi, która ulatnia się tak łatwo.

Zatrzymałam się gdzieś w Teheranie. Nigdzie na świecie nie spotkałam tak niezwykłych kobiet……silnych, odważnych, ukrywających się jeszcze za grymasem umeblowanym w uległość……ale nie dajcie się wywieźć w pole. Zamknięte granice i na przestrzał otwarte serca, gościnność otulająca ciepłem jak wełniany sweter i uczynność posunięta do granic (nie)cierpliwości…

Wracając, bogatsza o zawrót głowy od nadmiaru i niedosytu jednocześnie utknęłam gdzieś pomiędzy 1397 a 2018 rokiem, pomiędzy prawdą w fałszu, siłą w słabości, głęboką pełnią w pustce i otulającym cieple w okładającej chłodem nocy……i choć nie jestem w stanie zatrzeć śladów (za)istnienia i cienką nicią zszywam rozdarty szew……to wciąż wraca (nie) pewność……że to zdarzyło się naprawdę.

– Izabella Sapuła