Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Andrzej Ziółkowski / BAJKAŁ

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Strona Główna » Inspiratorzy » Andrzej Ziółkowski / BAJKAŁ

Andrzej Ziółkowski / BAJKAŁ

Podróżnik, miłośnik natury i przygody. Pasjonat fotografii przyrodniczej. Od wielu lat próbuje dotrzeć w najdziksze miejsca naszej planety. Zagląda tam, gdzie nie dotarła cywilizacja – kajakiem, pontonem, konno… jak się da. Przemierzył kilka sympatycznych górek, nie tylko europejskich oraz miał szczęście bywać na rzekach Laponii, Patagonii, Syberii, Alaski, Afryki. Spenetrował kajakiem kilka fiordów norweskich i magiczne jezioro Bajkał. Udało się jemu także „pokonać” rzeki Egingoł i Selengę, pierwszy raz łącząc „kajakowo” jezioro Chubsugoł w Mongolii z Bajkałem. W zeszłym roku koordynował pierwszy polski trawers Mount Everestu!

https://ostojaszamana.pl/

"Jest takie miejsce na Syberii, które nazwano 'Perłą Syberii'. To ogromne jezioro, leżące w południowej części tego regionu, które nosi nazwę BAJKAŁ.

Wszystko to co udało mi się wcześniej przeczytać i dowiedzieć o nim, było przesiąknięte zachwytem, majestatem i tajemniczością… dlatego wybrałem podróż kajakiem przez Bajkał – od krańca do krańca.
Jest to ogromny zbiornik wodny, otoczony z wszystkich stron masywami górskimi. Ponad 600 kilometrów długości i do 80 kilometrów szerokość. Linia brzegowa ma ponad 2000 kilometrów, a głębokość dochodzi do 1637 metrów, co czyni go najgłębszym jeziorem świata. Jest także najstarszym jeziorem, gdyż jego wiek szacuje się na 25 milionów lat. Góry otaczające Bajkał, są momentami wyższe od naszych Tatr. Mają po 2-3 tys. metrów, a skaliste pionowe brzegi wpadają bezpośrednio do wody, tworząc niepowtarzalne krajobrazy.
Przezroczystość wód Bajkału jest nieprawdopodobna. Miejscowi twierdzą, że na głębokości 30 metrów można dostrzec kopiejkę. Teorie naukowe twierdzą , że to za sprawą pewnego skorupiaka o nazwie episzura (1,5 mm), filtrującego wodę, a występującego wyłącznie w tym akwenie. Bezpośrednio do Bajkału wpada 460 rzek, a woda w jeziorze jest bardzo zimna. Średnia temperatura waha się w granicach 4st.C Jednakże istnieje obowiązek przynajmniej jednej kąpieli, jeśli ktoś ujrzał Bajkał po raz pierwszy… ”

– Andrzej Ziółkowski