Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Fiordy to wizytówka Norwegii

Na świecie jest wiele miejsc z fiordami, ale chyba te najpiękniejsze są właśnie w Norwegii.

W całej Norwegii jest  aż 1732  łącznie z fiordami na wyspie Svalbard. Można je podziwiać na wiele sposobów, ponieważ są łatwo dostępne.  Z drogi, z mostów, z gór, z lotu ptaka, a nawet ze zwykłej łąki, a najlepszym sposobem ze statków, które wpływają prawie do wszystkich dużych fiordów. Niektóre osiągają głębokość ponad 1200 m.

Co to są fiordy i jak powstały… Fiordy z reguły są wąskie i długie otoczone stromymi, wręcz dramatycznymi  zboczami z których spadają wodospady zalewające fiordy. Fiordy nazywane są również polodowcowymi zatoki wchodzącymi w głąb kontynentu, wyżłobione przez ogromne masy lodu. Zdarzają się przy tym mocno rozgałęzione tworząc malutkie i cieniutkie rzeczki. Długie zachodnie norweskie wybrzeże ma kilka najdłuższych fiordów świata i tam jest ich naprawdę sporo, tylko Grenlandia ma więcej fiordów niż Norwegia. Sognefjord (205 km) i Hardangerfjord (180 km) to najdłuższe norweskie fiordy.

A najpiękniejsze, które zaliczane są do ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO to Geirangerfjorden i Nærøyfjorden. Oprócz oblepionego fiordami wybrzeża spora ilość jest jeszcze w okręgu Nordland, gdzie jest ich  około 300, a w okręgu  Finnmark ma około 200.

Podróżując po Norwegi najlepszym rozwiązaniem jest podziwiać fiordy ze statków wycieczkowych które wpływają nie tylko do tych największych  ale i do tych mniej popularnych. Miesiąc czerwiec i lipiec to odpowiednie miesiące na taką wyprawę, wtedy będziemy świadkami zjawiska białych nocy, kiedy to słońca prawie wcale nie zachodzi, a  są miejsca gdzie słońce świeci 24 godziny na dobę.W osłoniętych zatokach fiordów znajdują się małe wioski, zamieszkałe przez rolników zajmującymi się hodowlą owiec i uprawą owoców. Fiordy Norwegii są jedynym w swoim rodzaju naturalnym „dziełem sztuki”.  Piękno tego krajobrazu trudno sobie nawet wyobrazić.

Więcej o tych, które mieliśmy okazje zobaczyć i po nich pływać na naszym blogu https://myinaszepodroze.pl

Dzięki fiordom Norwegia jest naprawdę pięknym krajem. Nie ma znaczenia czy to południe, czy środek, czy to północ Norwegii każdy kawałek  jest cenny i każdy jest niesamowicie malowniczy i  zapierający dech w piersiach. Norweskie skaliste doliny, w które wdarło się morze, to rzeczywiście jedne z najpiękniejszych miejsc na Ziemi i chodź nie wiedzieliśmy wiele tego jesteśmy pewni…

– Ania & Arek MyiNaszePodroze.pl

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!