Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

Długi weekend na Litwie

Na długi weekend zazwyczaj wybieramy Berlin, Londyn, Pragę, Budapeszt… a dlaczego nie miasta na Litwie?

Malownicze Kowno to drugie, co do wielkości miasto i dawna stolica. Jedno z najstarszych miast Litwy, które leży u zbiegu rzek Willi i Niemna. Główne jego zabytki to ruiny XIV-wiecznego zamku, archikatedra, średniowieczny ratusz zwany lokalnie „białym łabędziem”, gotycki Dom Perkuna i jedyne na świecie Muzeum Diabłów.

Obowiązkowym punktem jest spacer Aleją Wolności, prowadzącą na zabytkowe Stare Miasto. Po jej obu stronach znajdują się reprezentacyjne budynki: gmachy rządu, poczta, teatr. Panoramę Kowna można podziwiać z Góry Zielonej, gdzie znajduje się Kościół Zmartwychwstania. Ozdobę kowieńskiego rynku stanowi największy gotycki kościół Litwy bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kolejnymi sakralnymi zabytkami rynku są: gotycko-renesansowy kościół św. Trójcy oraz pałac Massalskiego z późnorenesansową fasadą.

Na Pojezierzu Wileńskim, 28 km od stolicy Litwy, wśród wzgórz, lasów i jezior znajduje się prastare miasteczko Troki, w którym należy zwiedzić wioskę karaimską. Największą atrakcją jest położony na wyspie na jeziorze Galve XVI-wieczny kompleks zamkowy Wielkich Książąt Litewskich.

Wilno to przede wszystkim wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO starówka i spacer pomiędzy znaną większości Polaków Ostrą Bramą i wileńską katedrą św. Stanisława, po drodze mijając wiele wspaniałych, historycznych budowli.

Warto też zajrzeć na najbardziej znany polski Cmentarz na Rossie z grobem matki Józefa Piłsudskiego, w którym złożono również serce Marszałka.

Największa szkołą wyższa na Litwie i pierwszym uniwersytecie w Europie Wschodniej jest Uniwersytet Wileński, Jego dzieje sięgają czasów Stefana Batorego, wykładowcami byli m.in. Piotr Skarga czy Jakub Wujek, a studentami Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

I punkt, którego nie można pominąć – Republika Zarzecza (Užupio Res Publika). Zabytkowa dzielnica Wilna, która jest niezależnym państwem z własną: konstytucją, hymnem, herbem, prezydentem, premierem, ministrami oraz reprezentującymi ją na całym świecie ambasadorami. Republika obchodzi swój dzień niepodległości 1 kwietnia.

Dzięki artystą i ich dziełom wyeksponowanym na ulicach jest to wyjątkowe i oryginalne miejsce. Do tego liczne puby i restauracje. Dzielnicę od Starego Miasta odgradza rzeka Wilenka, dlatego dostać się tam można jednym z sześciu mostów.

Jeżeli mamy jeszcze zapas czasu, warto odwiedzić znane uzdrowisko Druskienniki, pełne urokliwych skwerów, które od ponad dwustu lat do dziś cieszą się zasłużoną sławą ośrodka sanatoryjnego. A może rejs statkiem po Niemnie na trasie Druskienniki – Liszkawa – Druskienniki…

…kluski z ziemniaków o owalnym kształcie z mięsem, serem i grzybami, czyli popularna potrawa litewska cepelinai.

Autor: Marcin

[offer_bar text=”Chcesz wyjechać na taką wycieczkę?” link=”https://www.travelpp.dkonto.pl/podroze-szyte-na-miare/” btn=”Sprawdź jak!”]

Spis treści
Spis Treści
Spodobał się wpis? Udostępnij!