Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Inspirator TPP

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Strona Główna » Inspiratorzy » Klaudia Grabarczyk / NANCY

Klaudia Grabarczyk / NANCY

Zakochana w polskim wybrzeżu i Luksemburgu, zawodowo zajmuje się rekrutacją i selekcją pracowników @K&K Media Consulting

"Nancy słynie z obiektów związanych z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim. Z małego prowincjonalnego miasta stworzył on prawdziwą stolicę rejonu, która za sprawą jednego z najpiękniejszych placów Europy - Place Stanislas jest obecnie wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

W XVIII wieku teść Stanisława Leszczyńskiego i król Francji Ludwik XV, oddał mu we władanie księstwo Lotaryngii. A ex-król Rzeczypospolitej Obojga Narodów, okazał się doskonałym mecenasem sztuk, utalentowanym urbanistą oraz doskonałym zarządcą. Za sprawą Leszczyńskiego powstały w Nancy m.in. barokowy Kościół Notre-Dame de Bon Secours i Plac Stanisława, na którym w uznaniu zasług odsłonięto jego pomnik. Król rozpoczął również gromadzenie zbiorów bibliotecznych, zapoczątkowując utworzenie biblioteki miejskiej. Po jego śmierci miasto zostało ostatecznie wcielone do Francji. Innym znanym polskim mieszkańcem był również powstaniec listopadowy Marcin Rojewski, pracujący jako nauczyciel Szkoły Polskiej i prowadzący działalność charytatywną. W 1988 miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Spacerując ulicami Nancy już dawno nie czułam tak ogromnej satysfakcji, że jestem Polką!”

– Klaudia Grabarczyk